Noclegi
Atrakcje
Kalendarium
Polecane
Transport
Informator
Kamery
PogodaSposób prezentacji:


wybierz dzień
zakres dat

od:
do:

dla dzieci


dzisiaj
weekend
tydzień
wszystkie
koncerty
kluby
regionalne
sport
kultura
kino teatr
pozostałe

{kal_sub_dates_}

Podkategorie
    {subcat_}

Nie tylko Morskie Oko - obrazy Stanisława Gałka z daru Anny Olszewskiej

wystawa
termin
Godzina
dzień
2017-05-01 - 2018-08-31
10:00 - 18:00
Środa, Czwartek, Piątek, Sobota
11:00 - 16:00
Niedziela

miejsce
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
Zakopane, Zamoyskiego 25

bilety
wstęp wolny

Organizator
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego
tel. +48 18 20 15 205
biuro@muzeumtatrzanskie.pl

 

Opis
Obrazów Stanisława Gałka - willa Oksza - Zakopane
 
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25

Muzeum Tatrzańskie zaprasza na wystawę „Nie tylko Morskie Oko. Obrazy Stanisława Gałka z daru Anny Olszewskiej”. To wyjątkowy zbiór 46 obrazów ofiarowanych w 2016 roku przez bratanicę artysty Annę Olszewską. Muzeum otrzymało od Pani Anny Olszewskiej również dar w postaci 14 tysięcy cennych negatywów autorstwa Tadeusza Olszewskiego. Serdecznie dziękujemy za tak znaczące wzbogacenie zbiorów Muzeum Tatrzańskiego.

Czterdzieści sześć prezentowanych obrazów zostało wspaniałomyślnie przekazanych Muzeum Tatrzańskiemu w maju 2016 roku przez bratanicę artysty Annę Olszewską. Są to w większości olejne szkice na tekturze, które dają unikatową możliwość zapoznania się z warsztatem artysty i doskonale odzwierciedlają jego talent i techniczną biegłość. Kolekcja prac Stanisława Gałka w zbiorach sztuki Muzeum Tatrzańskiego liczyła dotąd 34 obrazy (w tym 15 akwarel i 19 prac olejnych). Nowy, pierwszy raz prezentowany szerszej publiczności, zbiór jest cennym jej uzupełnieniem reprezentującym pełen przekrój malarskich zainteresowań artysty. Dzięki darowiźnie, oprócz widoków Tatr i Podhala, możemy podziwiać także znacznie rzadsze pejzaże nadmorskie, okolice rodzinnego Szczepanowa i portrety.

Stanisław Gałek urodził się w 1876 roku w Mokrzyskach koło Brzeska. Jako kilkunastoletni chłopiec trafił do Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, gdzie uczył się rzeźby ornamentalnej i figuralnej, a później – od 1896 roku już jako absolwent Szkoły – sam nauczał rysunku. Po studiach w Krakowie kontynuował edukację w Monachium i Paryżu, następnie przez cztery lata pracował w Szkole Przemysłu Drzewnego Kołomyi. Mimo, że nie pochodził z Podhala był prawdziwym zakopiańczykiem, co podkreślił w szkicu o artyście z 1975 roku Józef Grabowski: „prawdziwym, to znaczy nie z przypadku, jakim jest urodzenie, konieczność, czy względy zdrowotne, ale z czystego wyboru”.

Był członkiem pierwszego zarządu powstałego w 1909 roku Towarzystwa „Sztuka Podhalańska”, członkiem Związku Zawodowego Artystów Plastyków i jednym z najważniejszych projektantów zakopiańskiej wytwórni „Kilim”. Czasem malował swoje rodzinne strony – wiejskie chałupy i pola, zdarzały się też portrety, jednak to pejzaże, przede wszystkim Tatr, były ulubionym tematem obrazów Stanisława Gałka. W swojej książce Pępek świata. Wspomnienia z Zakopanego Rafał Malczewski żartował:

„Stanisław Gałek, malarz, odtwórca na płótnie Morskiego Oka w Tatrach. Malował i inne pejzaże, Morskie Oko było jednak jego czołowym tematem. Rano i w południe, nocą, z limbą i bez, na szaro lub granatowo, w groźny czas i łagodny, barankowy”.

Podobno pragnienie Gałka do posiadania Morskiego Oka na „artystyczną wyłączność” było tak wielkie, że wystąpił do Związku Plastyków z projektem podziału Tatr na parcele, dzięki czemu konkretny artysta miał uzyskiwać prawo do malowania danego krajobrazu. Co więcej, według założeń domniemanego planu „nikomu innemu nie było wolno malować nad tym lub owym jeziorem bez pozwolenia posiadacza pisemnego prawa jazdy pędzlem po płótnie w danej okolicy”. Według relacji Malczewskiego Gałek oczywiście miał zażądać dla siebie Morskiego Oka.

Za życia ceniony przez odbiorców profesjonalnych – kolegów artystów i krytyków – oraz lubiany przez klientelę, w 1957 roku Stanisław Gałek został uhonorowany Nagrodą Plastyczną Miasta Zakopanego „za całokształt długoletniej twórczości artystycznej związanej z Podhalem i Zakopanem”. Zmarł w 1961 roku w wieku osiemdziesięciu czterech lat, został pochowany na Starym Cmentarzu w Zakopanem.
Lokalizacja wydarzenia na mapie

Nie tylko Morskie Oko - obrazy Stanisława Gałka z daru Anny Olszewskiej

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
Zakopane, Zamoyskiego 25
Twoja lokalizacja
{ga_adress}
Obiekty noclegowe

Formularz kontaktowy
Imię i nazwisko:
Telefon:
Adres e-mail:*

Treść zapytania:*
Podaj wynik działania:*
(np.: 5 plus 9, należy wpisać 14):

Organizator - Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego
biuro@muzeumtatrzanskie.pl

Pola oznaczone * są wymagane
Promowane wydarzenia
Ostatnio dodane
Rezerwuj nocleg
Przyjazd

Wyjazd


Ilość osób
w tym dzieci

Miasto

Polecane noclegi
Noclegi LAST MINUTE
Noclegi PAKIETY RABATOWE
Polecane atrakcje

Kalendarium - na skróty

Kalendarium - polecane
koncert
2017-10-07
19:00 - 23:30
Baseny & Sauny
2017-09-30
21:30 - 2:00
koncert
2016-10-03 - 2016-10-09
koncert
2017-03-31
19:00
koncert
2017-07-29
20:00
koncert
2017-09-01 - 2017-09-30
19:00
zabawa taneczna
2017-10-01
10:00
impreza klubowa
2016-09-22
21:00 - 5:00
impreza klubowa
2017-09-01 - 2017-09-30
21:00

Kalendarium w miastach
Sprawdź kalendarz imprez i wydarzeń w miastach:

Kalendarz imprez i wydarzeń na Podhalu

Kalendarium Region Tatry prezentuje największą ilość imprez i wydarzeń w regionie Podhala. Jest to najbardziej rozbudowany kalendarz mający przedstawić chronologiczną listę tego co dzieje się w regionie Zakopanego, Białki Tatrzańskiej, Bukowiny Tatrzańskiej, Nowego Targu, Zalewu Czorsztyńskiego i wielu mniejszych miejscowości na terenie całego Podhala. Dzięki synchronizacji dat wydarzeń i imprez ze zweryfikowaną bazą noclegową każdy będzie mógł odnaleźć miejsce noclegowe w okresie trwania wydarzenia lub imprezy jak również w jego niedalekim lub bezpośrednim sąsiedztwie.
Serdecznie zachęcamy do korzystania z bogatej bazy imprez i wydarzeń kalendarium Region Tatry.

Kalendarium - nasi partnerzy
Tatrzanska Agencja Kino Sokół Zakopane 
Dane firmy
Region Tatry
34-500 Zakopane
ul. Jaszczurówka-Bory 3
NIP: 736-141-97-35

tel. (+48) 602 713 300
tel. (+48) 600 943 800

biuro@regiontatry.pl
atrakcje@regiontatry.pl
kalendarium@regiontatry.pl informator@regiontatry.pl
Informacje
  • Jak dodać wpis do portalu
  • Panel zmian - noclegi
  • O nas
Socials
Newsletter
Jeżeli chcesz regularnie otrzymywać zweryfikowane informacje o promocjach noclegowych, nowych atrakcjach turystycznych, aktualnych wydarzeniach i imprezach, ciekawych inicjatywach na Podhalu zapisz się do newslatter'a regiontatry.pl - wpisz  adres e-mail:

Szybki kontakt

Podaj wynik:


copyright © 2014 RegionTatry - wszelkie prawa zastrzeżone. Przebywając na stronie akceptujesz Politykę prywatności serwisu RegionTatry.pl
design by fast4net